İzmir Golf Kulüp

Tesislerimiz ve Sahamız

Golf

Kulüp Sahası

  • Türkiye’nin Toskanası Urla’da, İzmir Çeşme yolu üzerinde içmeler bölgesinde, Torasan Köyü’nün güneyinde, SIRASELVİLER Sitesinin batısına bitişik, yaklaşık 50 dönüm arazi üzerinde beş adet Par-3, bir adet de Par-4 olmak üzere toplam altı çukur olarak tesis edilmiştir.
  • Sahamız doğudan batıya doğru meyilli olup İçmeler Körfezine, Karaburun Yarımadasına ve İzmir İleri teknoloji Enstitüsü Kampüs alanına hakim bir arazidedir. Çok yakınında (Güneydoğu yaklaşık 250 mt) SAMUTBABA Türbesi bulunmaktadır.
  • Sahamıza ulaşım gayet basit olup, hem İzmir – Çeşme otobanından, hem de İzmir – Çeşme normal karayolundan rahatlıkla ulaşılabilir. İzmir ve Çeşme’ye yaklaşık yarım saatlik mesafededir.
  • Sahamızda yılın dört mevsiminin her gününde, zevkle golf oynanabilir. Denizden Karayel, güneyden Lodos rüzgarlarının etkisinde olup, yazın serin, kışın ise ılık bir havaya sahiptir.
  • 6 çukur sahamızın parkur uzunluğu toplam 900 mt’dir. 4 kişilik bir gurup yürüyerek yaklaşık bir saatte turu tamamlar. İsteyen oyuncular 3 tur dönerek 18 çukur oynama zevkini yaşayabilir.
  • Golf’le tanışmak veya golf’e yeni başlamak isteyenler ile oyununu geliştirmek isteyenler için, DIVIDER RANGE, CHIPPING, PUTTING GREEN ve EĞİTİM BUNKER’ı mevcuttur. Kulübümüzle iletişime geçerek Türkiye Golf Federasyonu Lisanslı antrenörlerimizden golf dersleri alabilirsiniz.
  • Golf oyunu sonunda oturup oyununuzu analiz edebileceğiniz, dinlenebileceğiniz ve sıcak soğuk içkilerinizi yudumlamayabileceğiniz kafemiz mevcuttur.

PAR-3 | 120 metre

Kulüp evinin önünden başlayan doğudan batı’ya meyilli ve green’i tee seviyesinden aşağıdadır. Fairwayde bir yükselti ve green’e 15 m. Mesafede büyükçe bir bunker, Green in arkasında ve sağında su engelleri bulunmaktadır.

Green alanı 23x17=391 m2 dir. Seçeceğiniz uygun demir ile rüzgarı da dikkate alarak yapacağınız tee vuruşunuzun green i bulması zor olmayacak ve size yüksek moralli bir başlangıç sağlayacaktır.

Green de de eğimlere dikkat ederek yapacağınız pata vuruşunuzla deliği bularak zevkli çukuru tamamlamış olursunuz.

PAR-3 | 123 metre

Birinci çukura paralel ve batıdan doğuya doğru yükselen eğime sahip bir çukurdur. Sağ tarafı fairway boyunca zeytin ağaçları ile kaplıdır. Green bölgesinde de 2 adet fıstık çamı ve zeytin ağaçları bulunmaktadır. Green Tee’den yüksekte olup delik görünmektedir.

Green boyu oldukça dar ve green arkası oyun dışı (OBİ) alanıdır. Bu nedenle sopa seçimi önem kazanmaktadır. Yokuş yukarı yürümeyi sevenler için iyi bir parkurdur. Green’den manzaraya bakmanız da sizi dinlendirecektir.

PAR-3 | 123 metre

2’nci çukurdan sonra yokuş yukarı yürümeye devamla batından doğuya green’i tee’den yüksek bir çukurdur. Parkurun sağı ve solu zeytin ağaçları, muhtelif maki bitkileri ve böğürtlenlerle benzemiştir. Green tam bir dairesel şekil olup, önünde iki adet küçük bunker bulunmaktadır.

Parkurun sağ tarafında ve green arkasında oyun dışı (OBİ) alanı mevcuttur. Seçeceğiniz uygun bir wedge ile green’i bulmakta zorlanmazsınız.

PAR-4 | 270 metre

Sahamızın tek PAR-4 çukuru olup en fantastik parkurudur. Süper bir doğa manzarası ile sahamızın en yüksek yerinden en düşün noktasına uçuşa hazır bir kartal edasıyla hazırlanıp yapacağınız driver vuruşunuzla green’i bulmanız hiç de sürpriz olmayacaktır. Ancak sağ tarafın teen den green’e kadar oyun dışı (OBİ), Fairwaydeki ve green’in solundaki iki adet iki adet oldukça geniş bunkerlarin bulunduğunu, bazen kuvvetli esen karayel veya lodos’un vuruşunuza ve topunuzun düşme noktasını ve uçuşunu etkileyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Skor kartında eagle görmek isteyenler için risk alınabilecek bir çukurdur.

Kadınlar tee’si 190 metredir.

PAR-3 | 107 metre

Sahamızın kısa ancak tehditleri ve riski yüksek çukurudur.

Zeytin ağaçlarının yanındaki tümsekten, zeytin ağacının önündeki green’e tee vuruşunuzu yaparken sağ tarafın oyun dışı, önünüzün ve solunuzun su engeli olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Az da olsa green’i yarımadaya benzeyen bu çukurda topunuzun su engeline girmesi durumunda DROPZONE’da kullanabilirsiniz.

Kadınlar tee’si 83 metredir.

PAR-3 | 165 metre

Sahamızın en uzun PAR-3 ü olan bu parkur batıdan doğuya doğrudur ve green’i kulüp evinin önündedir. Parkurun sağ tarafı ve green’in arkası (kulüp evi bölgesi) oyun dışıdır. Geniş bir fairway’i ve green’i vardır. En çok baskı altında oynayacağınız çukurdur (Kulüp evi ve bahçesindeki misafirlerimizin gözleri üzerinizdedir)

Greende güneyindeki selvi ağaçlarının gölgesinde pota vuruşunuzu yaparak 6 çukurlu sahamızda bir turu tamamlamış olursunuz.

Kadınlar tee’si 130 metredir.